Basit ve Sade

Basit olan her şeyi anlamak, algılamak çok kolaydır. Tasarımlarımızda ve uygulamalarımızda basitliği ön planda tutarak hem sizin hemde kendi işimizi çok kolaylaştırmış oluyoruz.

Basitliğin neden önemli olduğunu anlatan çok güzel bir yazı.
"Harvard Profesörü ve kimyacı George Whitesides konuşmasında teknolojide basitlik ve karmaşıklık kavramlarını ele alıyor. Profesörün konuşması minimalizm düşüncesindeki basitlik ve sadelik kavramlarını içermese de bu yazım için bana ilham kaynağı oldu.

Profesör konuşmasında, basit teknolojiler kullanarak karmaşık sistemler elde ettiğimizi göstermek için internet örneğini kullanıyor:

İnternetin özünde matematik olduğundan, ikili sayılar (ikili sayılar 1 ve 0’lardan oluşur) olduğundan bahsediyor.

Günlük hayatımızda ikili sayıların kullanıldığı bir teknolojiye örnek olarak lamba düğmelerini veriyor. Lambanın açık oluşu 1, kapalı oluşu 0 durumudur.

Lamba düğmesinin bilgisayar teknolojisindeki kullanımı olan transistörün de 1 ve 0 kodu yollamaya yarayan basit bir teknoloji olduğunu hatırlatıyor.

İlerleyen teknoloji ile transistörlerin boyutu küçülüyor ve günümüzde entegre devre veya çiplerin içerisinde milyarlarca transistör bulunuyor. Entegre devrenin çalışma mantığına baktığımızda ise 1 ve 0 kodlarını yollayan milyarlarca lamba düğmesi olduğunu görüyoruz.

Mantık olarak basit olan entegre devrelerini bir araya getirerek bilgisayar, cep telefonu ve internet gibi karmaşık teknolojilere sahip oluyoruz."

Kaynak: basitbirsey.com

"Sadelik en yüksek gelişmişlik düzeyidir." Leonardo Da Vinci

İlgili resim